Telefon:0216 675 07 73 Gsm:0532 171 34 51

TEOG Sınavı Hazırlık

İstek + Başarı + Motivasyon = 0,43’lük Dilim = Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi

TEOG Sınavı Hazırlık

Oğlum Bora  bu sene TEOG sınavlarına girdi. Yaşadığım deneyimi bizden sonra bu heyecanı yaşayacak diğer velilerle paylaşmak isterim.

Sistem ilk kez uygulandığı stres içindeydim. Çünkü alacağı puan  hem sınav hem de okul ortalamasını etkileyeceği için çok önemliydi. Ama benim için  en önemlisi oğlumun bu büyük yarışı hem başarıyla  hem de yıpranmadan, strese girmeden tamamlamasıydı. Çok ütopik bir istek gibi değil mi?  Ama değil…Sene başında bir arkadaşımın tavsiyesiyle Gürhan Bey’le tanıştık. İyi ki de tanıştık… Oğlum play station oyunlarını çok seviyor. Gürhan Bey oğlumun ilgi duyduğu konuları çok iyi tespit ederek onun sadece öğretmeni değil aynı dili konuşabildiği koçu gibiydi. Derse istekle ve Gürhan Bey’e yapamadığı sorularla birlikte yeni oyun bilgileriyle gidiyor evde çözemediği soruları çok iyi kavramış ve mutlu bir şekilde dersten dönüyordu. Sınavdan önce yoğun bir stres yaşadı, soru çözmek dahi istemiyordu. Bunu da Gürhan Bey ‘le paylaştım. Ertesi günkü son dersi sınav taktikleri ve bir nev-i meditasyonla tamamladılar. Bora pek çok arkadaşının aksine büyük Sınava Gürhan Bey’in taktiklerinden bahsederek çok rahat bir şekilde girdi .

Oğlum 0,43 lük dilimle hedeflediğimiz okulu kazanırken Matematik dersi için ne ben ne de oğlum hiç endişe etmedik. Çözmedikleri soru, eksik kaldığını düşündüğümüz konu kalmadı. Son bir ekleme: Sınavdan çıktığımızda ve sınav sonucu açıklandığında beni ilk arayan Gürhan Bey oldu. Hep yanımızda olduğunu hissettirdi, duygularımızı , heyecanımızı paylaştı. Tüm bunlar  için Gürhan Bey’e tekrar tekrar teşekkür ederim. Umarım her daim yanıbaşımızda olur 🙂

Ayşe Kendir
Müşteri İletişim Merkezi Yöneticisi
Müşteri Hizmetleri Operasyon ve Takip
Koç Finansman A.Ş.
 

TEOG Sınavı Hazırlık

 

2015 – 2016 TEOG Sınavı2015 - 2016 TEOG

2013-2014 Eğitim Öğretim yılında öğrencilerimiz ilk defa TEOG Sınavıyla karşı karşıya kaldılar. İlk defa yapılan bu sınavda öğrenciler sene sonunda tek bir sınava girmek yerine Kasım ve Nisan aylarında 6 temel dersten toplam 12 adet sınava girdiler.

20 sorudan oluşan her bir temel dersin sorularını çözmek için 40’ar dakikaları vardı. Tek sınav yerine iki aşamalı olan bu sınavın zaman ve stres yönetimi açısından olumlu yönleri olduğu gibi bazı olumsuz yanları da ne yazık ki söz konusuydu.  Öğrencilerin her ne kadar sınav başarısı önemli olsa da 6, 7 ve 8.sınıf sene sonu başarı puanları da lise yerleştirme puanlarında oldukça  önem arz ediyordu.

2013-2014 Eğitim Öğretim yılında ilk kez sınava giren öğrenciler için geriye dönük yılların ortalamalarını yükseltmek mümkün olamayacağından bu dezavantajı bertaraf etmek için sorular oldukça kolay soruldu.

2014-2015 Eğitim Öğretim yılında 2. kez yapılan TEOG sınavına girecek öğrenciler için de aynı dezavantaj devam etti. 2013-2014 Eğitim Öğretim yılında yapılan ilk sınavda 7.sınıfta olan öğrenciler ancak 7. ve 8.sınıfın ortalamalarını yükseltebildiler. Dolayısıyla 6. Sınıf ortalamaları için yine yapılacak bir şey kalmamıştı. 2. TEOG sınavımızda da bu dezavantajı azaltabilmek adına sorular yine kolay soruldu.

2015 – 2016 TEOG’a Girecek Öğrenciler, TEOG İlk Açıklandığında 5.Sınıftaydı.

2015-2016 Eğitim Öğretim yılında 3. kez yapılacak TEOG sınavında ise artık bu dezavantaj artık ortadan  kalkmış gözüküyor. Bu sene ilk TEOG sınavı yapıldığı sırada 6.sınıfta okuyan öğrencilerimiz sınava giriyor olacak. Kısacası 6, 7 ve 8. Sınıf ortalamalarına bilinçli olarak özen göstermiş olan öğrenciler için ortalama problemi ortadan kalkmış olacak.

Müfredata gelecek olursak Matematik, Türkçe, İnkılap ve Din grupları için TEOG 1 konularının bir kısmı TEOG 2’ye kaymış durumda.  Daha az konudan sınava girecek öğrenciler her ne kadar bu olaya sevinse de, hala 20 sorudan sınava gireceklerini unutmamaları lazım. Soru sayısı değişmediğine ve konu sayısı azaldığına göre sorular bu sene bu dersler için daha detaylı olarak gelecektir.

2015 – 2016 TEOG’a Daha İyi Çalışılmalı.

Kısacası ortalama problemi ortadan kalktığına ve konu sayısı azaldığına göre bu sene sınavı geçen sene yapılan TEOG sınavlarına göre daha zor olacağını tahmin etmek hiç de zor olmayacaktır.

Dr. Ceyda Süer

TEOG 8. Sınıf Yasemin Sarpkaya Kadıköy Anadolu Lisesi
TEOG 8. Sınıf Yasemin Sarpkaya Kadıköy Anadolu Lisesi

Facebook

Twitter

Google Plus

YouTube

LinkedId

Instagram

Follow Me on Instagram
 • "Bu Sene TEOG Daha Zor Olabilir." http://www.icaptainacademy.com/2015-2016-teog-sinavi/

  icaptainacademy: ""Bu Sene TEOG Daha Zor Olabilir." http://www.icaptainacademy.com/2015-2016-teog-sinavi/"
  17
  1

 • instagram by icaptainacademy
  2
  0

 • instagram by icaptainacademy
  4
  0

 • instagram by icaptainacademy
  2
  0

 • instagram by icaptainacademy
  1
  0

 • instagram by icaptainacademy
  1
  0

 • instagram by icaptainacademy
  1
  0

 • instagram by icaptainacademy
  1
  0

 • instagram by icaptainacademy
  0
  0

 • instagram by icaptainacademy
  1
  0