Telefon:0216 675 07 73 Gsm:0532 171 34 51

İLKÖĞRETİM EĞİTİMİ

Her Okulun Bursluluk Sınav Soruları Aynı mı?

Okulların çoğu “Ölçme ve Değerlendirme Birimleri”nin hazırladığı veya tedarik ettiği sorulara göre sınavlarını hazırlar.
 
Öte taraftan bazı okulların sınavları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından isteğe bağlı hazırlanır.
 
Her okulun sınavları farklı teknikler içermektedir. Bu noktada okulların ders işleyişleri, müfredatları, soru teknikleri ve zorluklarına, önceki sınavlarından aşina olunması gerekir.

I Captain Academy’de arşivinde bursluluk sınavları, geçiş sınavları ve giriş sınavlarından pek çok örnek soru ve cevap bulabilirsiniz.

Gürhan SÜER
Matematik Öğretmeni
Öğrenci Koçu

resim-egitim

İlköğretim eğitimi,

okul, arkadaş, öğretmen gibi kavramların öğrenilmeye başlandığı, ödev ve sorumluluğun öğrenildiği, hayatımızdaki pek çok özelliğimizin temelinin atıldığı dönemdir.

İlköğretim çağı, boyumuzdan büyük, neredeyse kilomuzdan ağır çantaları sürüklemekle fakat müthiş bir motivasyonla başlar. Öyle ki ödev yapmak ve okula zamanında gitmek dünyanın en önemli olayıdır.

Fakat zamanla bu heyecan söner, okul öğrenci için artık eğlenceli bir yer olmaktan çıkar. Ödev yapmamak için bahaneler uydurulur, sınavlara çalışılmaz. Evde ödev savaşları başlar… Ödül de işe yaramaz, ceza da…Ebeveynlerin “Ödev zaten onun görevi! Görevini yapması için niye ödül vermeliyim ki?” sorularıyla devam eder.Vahamet ise bu durumun uzun bir zaman devam edeceğidir.

Halbuki yapılacak çok küçük davranış değişiklikleriyle artık çocuğunuza “ödev yap” demek zorunda kalmayabilirsiniz… Ödev Koçluğu

İlköğretim derslerimiz,

1.Sınıftan 4.sınıfa kadar birebir olarak, 5.sınıftan 8.sınıfa kadar birebir veya maksimum 4 kişilik gruplarla devam eder.

I Captain Academy’de amaç sadece ders anlatmak değildir. En önemli amacımız öğrencinin farkındalığını arttırarak ders çalışmanın tadını çıkarmasını, severek öğrenmesini, öğrenirken zevk almasını sağlamaktır. Bu düşüncelerin olmadığı programlarda, öğretmene bağlılık gerçekleşir, ders yıllarca devam eder, başarı öğretmene bağımlı olur.

cocuk2

I Captain’de tüm öğrenciler görev ve sorumluluklarının bilincindedir. Kişisel özelliklerinin farkındadır. Ders çalışma sorumluluğunu almıştır.

Kendileriyle beraber hazırlanmış haftalık çalışma programlarına riayet ederler. Öğretmenleri / koçları ödev ve defter kontrollerini sadece kısa bir süre için takip eder. İleri vadede bu kontrole de gerek kalmaz.

I Captain’de tüm öğrenciler kitap okuma alışkanlığı kazanırlar.

1. – 3. SINIFTA YAPILMASI GEREKENLER

Değerli  Velim,

Okula ilk başlanan bu yıllarda size ilk tavsiyem öğrencinin  okula heyecanla gitmesini sağlamanızdır. Genel olarak çocuklar öğrenci  oldukları ilk anlarda çok heyecanlıdırlar. Ancak sonra not yarışı, yanlış ölçme ve değerlendirmeler, başka arkadaşlarıyla karşılaştırmalar ve kötü motivasyon gibi sebeplerden öğrenci heyecanını kaybeder. Heyecanını kaybeden bir öğrenci öğrenme arzusu hissetmez…

Bu sebeple bu yıllarda ilk amacımız öğrenciyi kaybetmemek olacaktır.

İkinci tavsiyem görev ve sorumluluk vermeniz olacaktır.

Kültürümüz gereği yardım sever olmak içimizden gelir. Bu özelliğimiz gerçekten çok değerlidir. Öte taraftan çocuğumuz için yaptığımız şeyler acaba onun gelişimine engel olup, ona kötülük yapmak anlamına gelebilir mi? Örneğin tabağındaki yemeğini parçalara ayırmak isterken acaba parmak kaslarının ve psiko motor becerilerinin gelişmesine engel oluyor olabilir miyiz?

Her sabah yatağını toplayarak çocuğumuza hangi mesajı veriyoruz? “Ben her şeyi senin için düşünürüm” mü?

Değerli velim, çocuklar inanılmaz varlıklar ve bizi geçecekler. Yeter ki önlerinde durmayalım ve onları küstürmeyelim.

Bir öğrencim babasının bankamatikte çalıştığını söyleyince oldukça şaşırmıştım. Herhalde banka demek istediğini düşündüm fakat anlatımı ATM’yi tarif ediyordu. “Nasıl olur?” diye sorduğumda, öğrencim babasının maaşını istediği zaman ve istediği kadar bankamatikten aldığını söyleyince durum anlaşıldı. Paranın sınırsız bir şekilde bir blok makineden geldiğini düşünüyordu. Çünkü o ana kadar her istediği alınmıştı.

4. – 5. SINIFTA YAPILMASI GEREKENLER

Değerli  Velim,

Artık öğrencimiz akademik eğitime adım adım yaklaşmaktadır. Bu iki sınıf bir geçiş sınıfı olmasına rağmen her zaman oldukça önemli olduğunu düşünmüşümdür.

Öncelikle hepimizin bildiği gibi kat problemleri, geometrik cisimler, dört , beş basamaklı sayıların çözümlenmesi gibi ilerisi için umut vaat eden konular tam da bu sınıflardadır.

Bu iki sınıf uygulama sınıfıdır. Artık test kitabı, soru bankası, zamana karşı soru çözme kelimeleri serpilmiştir ağızlara.

6. – 7. SINIFTA YAPILMASI GEREKENLER

Değerli  Velim,

Her ne kadar 6.sınıf, 5.sınıfın tekrarı gibi gözükse de değildir. Konuların isimleri aynıdır; ancak beklentiler farklıdır.

Ayrıca bu sene sadece eğitim terimleri konuşulmamaktadır. Bunun yanında özellikle kız öğrencilerimizin aile içi ve kendi iç çatışmalarının olabileceği zorlu bir dönemdir. İyi yönetilmelidir. Sabır gerekir.

7.Sınıfımız kabul edilmelidir ki hemen hemen herkes için en zor sınıftır.

Konular akademik eğitime çok yaklaşmış, matematikte bir doğrunun eğimi (10.sınıf müfredatı),  fen bilgisinde elektrik (10.sınıf müfredatı), Türkçe’de kompozisyon işlenecektir.  Sosyal Bilgiler’de Anadolu Selçuklular’dan başlanacak, Osmanlı İmparatorluğu kurulacak ve hatta yıkılacaktır.

Bu yıllarda ise özellikle erkek öğrencilerimizin asilik zamanları söz konusu olacaktır. Yine aynı şekilde çok iyi yönetilmeli, sabırlı ve anlayışlı olunmalıdır.

Son olarak, yapılan en büyük hata sınava 8.sınıfta hazırlanma inancıdır.

TEOG SINAVINA 8.SINIFTA DEĞİL, 6.SINIFTA BAŞLANIR. Hazırlıktan kastettiğim dershaneye gitmek değildir. Not ortalamasının yüksek tutulmasıdır.

Mevcut eğitim/sınav sistemine göre not ortalaması kesinlikle 95 veya yukarısı olmalıdır. Bu yarışta sizi öne geçirir ve A sınıfı okullarda iddianızı devam ettirir.

8. SINIFTA YAPILMASI GEREKENLER

8. Sınıf TEOG Hazırlık Programı

Değerli  Velim,

Lise, öğrenimimiz boyunca zihinsel ve fiziksel gelişimimiz için üniversiteden bile önemli bir dönemdir.

Liselerin mezunlar derneği, dayanışma dernekleri, kariyer bölümleri, sosyal kulüpleri bugün kişide aidiyet duygusunu arttırır, geleceği için sosyal çevresini geliştirir.

Bu sebeple liseye hazırlanırken bu durum göz önüne alınmalı ve elimizden ne geliyorsa öğrencimiz için yapmalıyız.

Eğer bir öğrenci 6 ve 7.sınıflarda ders çalışmış, notlarını yüksek getirmiş ise 8.sınıfta yapması gereken en temel hareket hedefini belirlemek, bunun için gerekli programı yapmak ve uygulamaktır.

Severek öğrenme + Farkındalık + Ders çalışma sorumluluğu + Görev ve sorumluluk bilinci + Programlı çalışma + Kitap okuma alışkanlığı = İlköğretimde Başarı

Facebook

Twitter

Google Plus

YouTube

LinkedId

Instagram

Follow Me on Instagram
 • "Bu Sene TEOG Daha Zor Olabilir." http://www.icaptainacademy.com/2015-2016-teog-sinavi/

  icaptainacademy: ""Bu Sene TEOG Daha Zor Olabilir." http://www.icaptainacademy.com/2015-2016-teog-sinavi/"
  17
  1

 • instagram by icaptainacademy
  2
  0

 • instagram by icaptainacademy
  4
  0

 • instagram by icaptainacademy
  2
  0

 • instagram by icaptainacademy
  1
  0

 • instagram by icaptainacademy
  1
  0

 • instagram by icaptainacademy
  1
  0

 • instagram by icaptainacademy
  1
  0

 • instagram by icaptainacademy
  0
  0

 • instagram by icaptainacademy
  1
  0